• C 04.02.2012

  Rüyada Cennet Görmek

  Rüyasında cennete girdiğini gören, feraha ve mutluluğa, Allah tarafından hayra ve merhamete nail olur. Cennet meyvelerinden yediğini veya kendisine biri tarafından ; verilip onları yediğini görmek, hayır ve menfaat, rahat ve refaha işarettir. Eliyle cennet meyvesi toplayıp yediğini gören, dinî ilimler tahsil eder ise de halk ondan istifade etmez.

  Cennet hurileriyle beraber olduğunu gören, iyi işlerinde kolaylıkla başarılı olur. Cennette olduğunu görmek, son nefese kadar nimet ve izzette olmaya delâlet eder. Rüyada Cennet Görmek.

  Cennete girmek istediğini lâkin girmesine engel olunduğunu görmek, dünyada bozgunculuğa ve isyana meyletmeye işarettir. Yüzüne karşı cennet kapılarının kapandığını gören, annesine ve babasına âsi olur.

  Cennete yaklaştığını ve sonra yoldan döndüğünü gören hasta olur ve bu hastalıktan vefat eder. !
  Meleklerin kendisini elinden tutup cennete götürdüklerinin gören, Allahü Teâlâ Hazretlerine tövbe eder ve yakın zamanda vefat eder. Cennete gir denildiği hâlde girmekten sakınan, dinî emirleri yapmaktan sakınır. Cennete girer misin? denildiğini gören, miras yer.

  Kılıç çekerek cennete girdiğini gören, iyilikle emredici olur. Yüksek bir mekânda bulunduğunu ve burasının cennet olduğunu zannettiğini gören, âdil bir devlet reisine, faziletli bir âlime veya cömet bir zengine arkadaş olur. Rüyada Cennet Görmek.

  Elinde cennet kapısının anahtarları bulunduğunu görmek, İslâm ve tevhid üzere vefat etmeye delâlet eder.

  Cennette olup kendisinden oraya lâyık olmayan bir hâl vâki olduğunu gören, günah işler. Bir hastanın cennete girdiğini görmek, o nun vefat ve defnine işarettir.

  Abdülgani en-Nablusî (R.A.) demiştir ki: Rüyasında cenneti gören fakat içeri girmeyen kimseye bu rüya, hayırlı amellerinden dolayı müjdedir. Cenneti rüyasında tamamen ve açık bir şekilde gören, istediği şeye nail olur ve gam ve kederi yok olur.

  Cennete girmek istediği hâlde girmesine engel olunduğunu gören, önceleri ihtimam gösterdiği hâlde hacca ve cihâda gitmekten yüz çevirir; veya devamlı yapmış olduğu günâha tövbe etmez.

  Cennet kapılarından birinin yüzüne kapandığını görmek, ana ve babasından birinin vefatına; iki kapının kapandığını görmek, anne ve babanın vefatına; cennet kapılarının tamamının kapalı olduğunu görmek, ana ve babasının kendisine dargın olduklarına; cennete istediği kapıdan girdiğini görmek, ebeveyninin razı olmalarına; cennete girmiş olduğunu görmek, dünya ve âhiret mutluluğuna; tutulup cennete sokulduğunu görmek, ecelinin yaklaştığına, kendisini tutup cennete sokan kişi vasıtasıyla tövbe ve istiğfara nail olacağına delâlet eder. Rüyada Cennet Görmek.

  Posted by harezmi43 @ 12:57

  Tags: , , ,

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blogroll

Kategoriler

Reklam